ما در سراسر کشور سفارش می گیریم. بازگشت 30 روزه. ارسال رایگان برای سفارشات بیش از 100 تومان

  • 021-77981712

وبلاگ

  • خانه
اسطوخودوس وخواص بی نظیر آن (2)

اسطوخودوس وخواص بی نظیر آن :  امروزه زیاد مورد توجه قرار گرفته میباشد. خواص اسطوخودوس برای پوست و مو ، کاهش درد ماهانه یانوان ، استرس ، اضطراب و اسطوخودوس و فشار خون پرسش بسیاری از کاربران ما میباشد. سلامت دات لایف با مطالعه منابع علمی به اثرات این گیاه پرداخته میباشد تا با اثرات مورد تایید دمنوش اسطوخودوس موجود در بازار آشنا بشوید. در ادامه مطلب مشخصات و خواص اسطوخودوس بخوانید.

خواص اسطوخودوس چیست ؟

اسطوخودوس گل های کوچک خوشه‌ای آبی یا قرمز سیر تا بنفش دارد و ارتفاعش در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر میباشد. ( اسطوخودوس انگلیسی = لاوندا – Lavender ) گیاهی میباشد از خانواده نعناسانان که ورق ها و قسمت سبز گیاه دارای اسانس روغنی فرار است(1).

ترکیبات شیمیایی اسانس اسطوخودوس ، مرکب از نوعی ستن (با بوی کامفر و نعناع)، سینئول، الکل و لینالول میباشد. مطابق تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، اسانس اسطوخودوس دارای اثر مهار کننده بر روی باکتری های بیماری زای می باشد(2).

اسطوخودوس وخواص بی نظیر آن

موارد استفاده از اسطوخودوس

رایحه درمانی (آروماتراپی) :

رایحه اسطوخودوس منجر به احساس سلامتی و آرامش در فرد شده، علاوه بر این در کاهش استرس، اضطراب و دردهای خفیف هم نقش دارد. هم چنین موجب تسکین درد کرامپ های ناشی از قاعدگی می شود(3).

کاهش علائم سرطان و افسردگی :

انجمن ملی سرطان آمریکا اعلام کرده میباشد که رایحه درمانی با اسطوخودوس می‌تواند برخی علائم مربوط به شیمی درمانی را تقلیل دهد. هم چنین اسطوخودوس در درمان افسردگی نقش کمکی را ایفا می‌کند (4). البته برای اثبات نقش اسطوخودوس در درمان افسردگی و تسکین درهای شیمی درمانی نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد(5).

درمان بی خوابی و استرس :

از دیر باز اسطوخودوس برای کسانی که از بی خوابی یا بد خوابی رنج می برده‌اند تجویز می‌شده میباشد. استعمال موضعی روغن اسطوخودوس برای برطرف نمودن سردردها از دیگر کاربردهای این گیاه میباشد. علاوه بر این در آلمان از مکمل آن برای درمان بی‌خوابی و یاری به درست کردن حس آرامش استفاده میشود (5, 6).

اسطوخودوس وخواص بی نظیر آن
اسطوخودوس وخواص بی نظیر آن

درمان زخم دهانی :

استفاده از دو قطره روغن اسطوخودوس 3 بار در روز در قسمت ضایعه می تواند زخم های دهانی را بهبود ببخشد (5).

کاهش درد بعد از سزارین :

استشمام بوی اسطوخودوس در کنار مسکن ها ی تزریقی می تواند درد بعد از عمل جراحی سزارین را هم کاهش دهد(5).

سلامت پوست و مو :

استفاده موضعی از روغن اسطوخودوس در درمان ریزش موی تکه ای (ریزش مو 1 ناحیه دایره‌ای شکل در قسمت سر یا صورت) کاربرد دارد (7). علاوه بر اینها اسطوخودوس بصورت موضعی در درمان اختلالات پوستی همچون اگزما، آکنه، آفتاب سوختگی و جوش های عمقی مفید میباشد (6). بر همین اساس میباشد که خواص اسطوخودوس برای پوست همیشه مورد توجه بوده میباشد.

فواید دیگر: برای اسطوخودوس نقش های دیگری از قبیل کاهش تهوع ، سردرد ها ، برطرف نمودن کم اشتهایی و نقش حشره کشی ذکر شده میباشد.

کاشت اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاه منعطفی میباشد و در بیش نقاط دنیا می‌روید، حتی به عنوان گیاه آپارتمانی هم می تواند رشد بکند ولی نیاز به حداقل ۸ ساعت آفتاب مستقیم دارد تا گرم و خشک شود. اسطوخودوس گیاهی چند ساله میباشد و به ارتفاعی حدود نیم متر با شاخه های سبز رنگ میرسد که برگهای سبز دارد و نهایتا گل‌های آن به رنگ بنفش هستند و قسمت مورد استفاده‌ی این گیاه، همین گل‌ها و سرشاخه‌های گلدار آن میباشد.

روغن اسطوخودوس در کاهش فشار خون زیاد موثر میباشد. روغن اسطوخودوس با ماساژ یا با آروماتراپی و کاهش استرس ، باعث کاهش فشار خون بدن میشود.

اسطوخودوس وخواص بی نظیر آن
اسطوخودوس وخواص بی نظیر آن

مضرات اسطوخودوس

مضرات اسطوخودوس کم میباشد ولی در پسران غیر بالغ قابل مورد توجه میباشد. مضرات اسطوخودوس مربوط به استفاده از روغن اسطوخودوس در پسران پیش از بلوغ میباشد. روغن اسطوخودوس نبایستی بر روی پوست پسران تا پیش از بلوغ استفاده شود، زیرا بر روی هورمون های مردانه اثر کاهنده دارد.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *